Obserwatorzy

czwartek, 26 stycznia 2012

Olej arganowy

              Witam Was moi drodzy czytelnicy! Przede wszystkim chciałam Wam podziękować serdecznie, za wszystkie miłe słowa, które od Was otrzymuję. Na prawdę miło jest dostawać wiadomości, z pytaniami, co się ze mną dzieje, i dlaczego nie piszę... Brak czasu i weny... Jedyne wytłumaczenie. Tak czy inaczej, postanowiłam dzisiaj coś Wam napisać. Pamiętacie, jak pisałam Wam o właściwościach olejku kokosowego? Dzisiaj kolej na kolejny magiczny olejek... Olejek arganowy... :)
              Olejek arganowy jest wytwarzany z ziaren owoców drzewa arganowego. Drzewo arganowe ma swoje korzenie na terenach Maroko a tamtejsza ludność nazywa je "Drzewem życia". Dlaczego? Otóż tubylcy, zamieszkujący tamtejsze tereny twierdzą, iż drzewa te zapewniają przetrwanie na pustyni nie tylko ludziom ale również zwierzętom. Oraz oczywiście mają działanie lecznicze.
             Ziarenka zostają zmielone najpierw na pastę, ( dawniej proces mielenia odbywał się ręcznie, teraz orzechy zostają zmielone mechanicznie, nie tracąc swoich cennych właściwości) a następnie zostaje z nich wyciśnięty olej. Występuje on w dwóch rodzajach. Jeden z nich jest ciemny, o barwie wpadającej w czerwień. Ten zazwyczaj stosowany jest do gotowania. Jest to olej rafinowany, czyli po prostu przetworzony. Jego barwa pochodzi od tego, iż jest wytwarzany z orzeszków prażonych. Taki olej, podobnie jak olej kokosowy, pozbawiony jest zapachu i wielu cennych składników.  Ale nie o ten olejek nam chodzi. Chodzi o olejek, który jest tłoczony na zimno, nierafinowany, otrzymywany ze świeżych orzechów. Zwany jest on "płynnym złotem" i zaliczany do najdroższych olejów świata. Dlaczego? A dlatego, że sam proces tłoczenia oleju jest bardzo skomplikowany. Olej nie może tracić swoich cudownych właściwości. Drzewa arganowe występują tylko na terenach Maroka i są po prostu, trudno dostępne.
Olej arganowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe ( 80%) oraz zawiera ogromną dawkę witaminy E. Dużo większą niż np. sama oliwa z oliwek.
           Olejek wykazuje również działanie regeneracyjne, przyśpiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie.
Polecany jest dla osób starszych, ponieważ posiada działanie wygładzające zmarszczki. Ale nie tylko osoby starsze mogą go stosować. Polecany jest również do skóry suchej, odwodnionej. Świetnie regeneruje skórę podrażnioną słońcem. Można go również wcierać w skórę głowy oraz włosy, gdyż jest olejem silnie wnikającym w skórę i mocno nawilżającym. Nasze włosy po kilku zastosowaniach są dobrze nawilżone i pięknie błyszczą.
           Tak więc co tu więcej pisać. Olejek ten jest na wagę złota... I jeszcze taka mała ciekawostka na koniec:
Aby uzyskać 1 litr olejku arganowego, potrzeba zużyć ok. 30 kg owocków, czyli roczny plon z 6-7 drzew. :)

3 komentarze:

lejdish pisze...

O dziękuję za bardzo ciekawy post, pierwszy raz dowiedziałam się czegoś więcej o oleju arganowym. I po tym co przeczytałam bardzo chciałabym mieć z nim kiedyś do czynienia. :) Dlaczego nie kręcisz już filmików? Czyżby z tych samych powodów? Szkoda, że tak rzadko już bywasz tu i na youtube. Pozdrawiam Cię. :)

(PS Serdecznie zapraszam cię na mój blog :) )

...:::Neosverden:::... pisze...

Cieszę się, że uważasz post za ciekawy. Zajrzę do Ciebie na pewno. Pozdrawiam :)

Iz pisze...

Ja również tęsknie za filmikami na YT, oglądałam je regularnie, zawsze było coś ciekawego. Tym bardziej mnie interesowały że sama krążę między Polską a Norwegia, planując osiąść tam na dłużej. Pozdrawiam Cię serdecznie Judyto :)